Jaki ciągnik sadowniczy wybrać?

Prowadzisz gospodarstwo sadownicze i stoisz przed dylematem: jaki ciągnik sadowniczy wybrać? To duża inwestycja, która ma znaczny wpływ na efektywność i komfort pracy. Z tego względu ważne jest, by wziąć pod uwagę szereg aspektów: ciągnik powinien mieć odpowiednie gabaryty, moc, cechować się zwrotnością i mieć dobrze wyposażoną, wygodną kabinę. Na rynku dostępne są zarówno maszyny nowe, jak i używane, a wybór producentów i modeli jest naprawdę szeroki. Podpowiadamy, jaki ciągnik sadowniczy kupić, by inwestycja się opłaciła.

Dobry ciągnik sadowniczy – czym powinien się charakteryzować?

Aby ciągniki sadownicze dobrze się sprawdzały, muszą spełniać kilka podstawowych warunków. Kluczowe cechy tych maszyn to niewielki rozmiar, wąski rozstaw kół i zwrotność. Dzięki nim traktory sadownicze doskonale radzą sobie w trudnym terenie – między wąskimi międzyrzędziami.

Warto pamiętać, że ciągnik sadowniczy to urządzenie wielozadaniowe. Służy nie tylko do zbierania owoców, ale także czynności pielęgnacyjnych, takich jak opryski i nawożenie. Z tego względu traktor sadowniczy powinien umożliwiać sadownikowi łatwy montaż dodatkowego osprzętu, np. opryskiwacza, przyczepki, skrzyni czy kosiarki do trawy.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie, jest kabina. Ważne, by była w miarę możliwości przestronna, wyposażona w ergonomiczny fotel, kierownicę z czułym wspomaganiem i zapewniała dobrą widoczność podczas pracy w sadzie. Dodatkowo wszystkie dźwignie i przełączniki powinny być w zasięgu sadownika, tak by ich obsługa nie wymagała dużego wysiłku.

Należy też przyjrzeć się następującym kwestiom:

  • moc silnika,
  • napęd,
  • udźwig,
  • hydraulika.

Pożądane cechy traktorów to m.in. duży udźwig podnośnika TUZ oraz rozbudowane możliwości układu hydraulicznego. Na drugi plan schodzi z kolei duża moc – w przypadku ciągników sadowniczych nie jest ona priorytetem.

Jaki ciągnik sadowniczy wybrać? Przegląd producentów

Jaki ciągnik do sadu kupić? Którą markę wybrać? Do najpopularniejszych producentów maszyn rolniczych należą m.in. New Holland, Ursus, John Deere i Fendt. Warto zwrócić jednak uwagę na traktorki japońskie: Yanmar, Iseki, Shibaura czy Kubota. Ciągniki sadownicze tych marek wyróżniają się bardzo dobrą jakością:

  • dobrze się prowadzą i cechują się łatwością obsługi,
  • są wygodne, a ich kabiny często są ogrzewane, co umożliwia pracę jesienią oraz zimą,
  • można z łatwością łączyć je z osprzętem różnego typu,
  • wyróżniają się niezawodnością i niską awaryjnością.

Dzięki temu masz pewność, że będą doskonale Ci służyć przez wiele lat.

Jaki ciągnik do sadu kupić: nowy, używany?

Zarówno nowe, jak i używane ciągniki japońskich producentów to świetna inwestycja, która przełoży się na większą efektywność Twojej codziennej pracy. Pamiętaj, że wybierając traktorek Kubota czy Yanmar z drugiej ręki, możesz liczyć na bardziej atrakcyjną cenę – nawet kilkukrotnie niższą od nowych maszyn. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na nowy, czy używany ciągnik japoński, masz pewność, że inwestujesz w maszynę solidną oraz łatwą i wygodną w obsłudze. To najlepsza gwarancja zadowolenia z zakupu.

W naszym sklepie znajdziesz traktory sadownicze renomowanych japońskich marek. Oferta Zampol to również:

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z asortymentem. W razie pytań służymy fachowym doradztwem.