Robot ogrodowy, kosiarka czy traktorek? Które maszyny do koszenia trawy są odpowiednie do Twojego ogrodu?

Zastanawiasz się, jaka maszyna do koszenia trawy lepiej sprawdzi się na Twojej działce: kosiarka czy traktorek? A może rozważasz zakup automatycznego robota ogrodowego? Wybór odpowiedniego sprzętu nie jest prosty – powinien uwzględniać m.in. powierzchnię działki i Twoje zasoby czasowe. Co więcej, na rynku można znaleźć wiele różnych modeli mniej i bardziej znanych producentów, które różnią się cenami. W dzisiejszym wpisie opisujemy różne maszyny do koszenia trawy i podpowiadamy, czym kierować się podczas zakupu kosiarki.

Robot ogrodowy – automatyczna maszyna do koszenia trawy

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na zakup robota ogrodowego. To automatyczna maszyna do koszenia trawy, która działa na podobnej zasadzie co odkurzacze samojeżdżące. Roboty ogrodowe nie wymagają obsługi – po uruchomieniu samodzielnie poruszają się po danym terenie i wykonują pracę. Są więc dobrym wyborem dla osób, którym brakuje czasu na pielęgnację trawnika.

W jakich ogrodach sprawdzają się roboty samojeżdżące? Ze względu na to, że nie generują dużego hałasu, są chętnie wybierane przez właścicieli ogródków w blokach i na osiedlach domów jednorodzinnych. Dobrze radzą sobie z niewielkimi powierzchniami, ale na rynku dostępne są także modele przeznaczone do większych obszarów. Kupując robota ogrodowego, warto zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • powierzchnia koszenia,
  • pojemność akumulatora,
  • funkcje dodatkowe, takie jak czujniki.

Jak każde urządzenie do koszenia trawy, robot automatyczny ma również swoje wady. Warto zwrócić uwagę chociażby na konieczność ładowania maszyny – kosiarka nie zawsze jest gotowa do pracy. Pomimo niewielkich rozmiarów roboty nie należą też do tanich sprzętów, zwłaszcza te dobrej jakości, przeznaczone do większych ogrodów.

Kosiarki spalinowe i elektryczne – wady i zalety

Kosiarki spalinowe i elektryczne nie są tak wygodne jak roboty ogrodowe – ich obsługa wymaga czasu i wysiłku. Mimo to cieszą się dużą popularnością, szczególnie wśród właścicieli niewielkich ogrodów.

Modele elektryczne dzielą się na:

  • sieciowe, które wymagają podłączenia do gniazda,
  • z wbudowanym akumulatorem.

Wiele osób docenia je za stosunkowo cichą pracę i możliwość swobodnego manewrowania. Należy jednak pamiętać, że kosiarki sieciowe mają ograniczoną powierzchnię pracy (przez kabel), a akumulatorowe wymagają ładowania.

Kosiarki spalinowe są cięższe i głośniejsze od elektrycznych, zapewniają jednak wysoką efektywność pracy. Ich minusem jest produkcja szkodliwych dla środowiska spalin o nieprzyjemnym zapachu. Jeśli chcesz tego uniknąć, postaw na model elektryczny.

Traktorki do koszenia trawy – idealne do większych powierzchni

Jeśli posiadasz duży ogród i cenisz sobie wygodę oraz wysoką wydajność koszenia, polecamy mini traktorki ogrodowe. To uniwersalne maszyny rolnicze do koszenia trawy, które mogą posłużyć Ci również jako sprzęt do odśnieżania czy zamiatania. Wystarczy, że zaopatrzysz się w model, do którego można zamontować różne rodzaju osprzętu.

Jakie zalety mają traktorki? Przede wszystkim są wyposażone w siedziska, co sprawia, że nawet koszenie dużego terenu nie jest męczące. Poza tym są wydajne i pozwalają szybko i dokładnie wykonać prace pielęgnacyjne. Zwróć uwagę na możliwość regulacji wysokości koszenia oraz dużą szerokość osprzętu – to duże atuty maszyn.

Bardzo dobrymi opiniami w tej kategorii cieszą się traktorki japońskie, takich marek jak Kubota, Mitsubishi czy Yanmar. To solidne maszyny o szerokich możliwościach, które będą Ci służyć przez lata.

Robot, kosiarka czy traktorek? Co wybrać?

Aby wybrać odpowiednią maszynę do koszenia trawy, musisz kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na wygodzie, kosiarka elektryczna czy spalinowa nie są najlepszym wyborem. W przypadku dużych działek doskonale sprawdzają się mini traktorki ogrodowe – to wielofunkcyjne maszyny, które zapewniają łatwość obsługi i wysoki komfort pracy. Ciekawą opcją są też roboty koszące. Ich czas pracy jest jednak ograniczony ze względu na konieczność ładowania.

Jeśli szukasz niezawodnego sprzętu, sprawdź kosiarki traktorki dostępne w naszym sklepie. Sprzedajemy także wysokiej klasy osprzęt o różnym zastosowaniu. Każda maszyna do koszenia trawy do traktora, pług do śniegu czy zamiatarka z naszej oferty jest wytrzymała i usprawnia pracę.